loader
Blog

Eğitim Diyanet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Eğitim Diyanet Açık kaynak kodlu olan Moodle uygulamasıdır. MOODLE İngilizce “Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe’de “Esnek Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı” anlamına gelmektedir.

Moodle; Özgür, açık kaynak kodlu, nesne yönelimli, dinamik bir uzaktan eğitim sistemidir.

En güncel sürümü için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz. Moodle MySQL ve PostgreSQL veri tabanı sistemleri altında ve PHP dilini destekleyen herhangi bir ortamda çalışabilmektedir.

Moodle, her yerde, her zaman öğretme arzusuyla tutuşan eğitimciler için özel web sitesi oluşturarak eğitim vermelerine olanak sağlayan bir online Öğrenme Yönetim sistemidir.

İster bir öğretmen, öğrenci veya yönetici olun, Moodle sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir.

Tüm teknik özelliklerinin dışında öncelikli olarak Moodle LMS sistemi tamamen ücretsiz olarak faaliyet gösteren açık kaynaklı bir öğrenme sistemidir. Bunun dışında son derece pratik bir kullanım sunarken, her platformda sorunsuz bir kullanım sağlamaktadır. Bu sayede Windows, Linux, Mac OS X gibi farklı işletim sistemlerinde çalıştırılabilmektedir. Dolayısı ile belirli sınırlamalar dolayısı ile uzaktan eğitim sürecinde katılımcılara çeşitli sorun ve engeller oluşturması gibi bir durumda asla söz konusu olmamaktadır. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan geliştirici ve son kullanıcı eğitmenden oluşan bir kitleye sahip olması da uzaktan eğitim açısından dinamik seçeneklerden birisi haline dönüşmektedir.

Genel özellikleri,

Moodle Tamamiyle ücretsizdir.

Sistem hem Windows hem de Linux sistemleri altında çalışmaktadır.

3. Sistem, 50.000 öğrencili ve binlerce kurslu örneklere sahiptir.

Tek başına ticari paketlerle (www.webct.com ve www.blackboard.com) yarışmakta olup eğitim sektöründe büyük bir paya sahiptir.

Çok büyük bir tematik topluluğa yani geliştirici ve son kullanıcı eğitmenlerden oluşan (yanlızca kendi sitesinde 100,000 kayıtlı üye) kitleye sahiptir.

150 ülkede 70 dilde desteği mevcuttur. İstediğiniz dilleri seçebilirsiniz. İsterseniz tüm diller aynı anda (moodle), isterseniz 3 dili aynı anda (Uzaktan Eğitim) ve isterseniz tek dili (Sorular) seçebilirsiniz.

Geniş geliştirici kitlesi vardır.

Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmektedir.

Çoğu son kullanıcı hiç bir programlama ve veri tabanı deneyimine sahip olmadan kullanmakta. Sorun olduğunda sorunun giderilmesi ticari sistemlerden daha hızlı olmaktadır. (Tecrübeyle sabittir. Sonra örnekler verilecek)

Açık kaynak kodlu sistem olduğundan Güvenlik açıklarının kapatılması ticari sistemlere göre çok daha hızlıdır.

Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok geniştir.

Sürekli olarak çok miktarda yeni özellik (blok veya modül) geliştirilmektedir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Uzaktan Eğitim Sistemi (Kurs Yönetim Sistemi) Olarak Moodle

Moodle, bir kurs yönetim sistemidir. Kurs yönetim sistemi (Course management system -CMS) uzaktan eğitimcilerin çevrimiçi kurslar oluşturmalarına yardım etmek üzere tasarlanmış yazılım paketidir. Bu tür yazılım paketleri bazen Öğrenme Yönetim Sistemleri (Learning Management Systems -LMS), Uzaktan Eğitim Sistemleri (Distance Learning Systems) ya da Sanal Öğrenme Ortamları (Virtual Learning Environments -VLE) olarak da anılmaktadırlar.

Sistem Yöneticisi İçin Moodle ÖzellikleriMoodle içindeki, sistem yöneticisini igilendiren bazı Moodle özellikleri:

Moodle, PHP desteğine sahip olan Unix, Linux, Windows, Mac OS X, Netware ve herhangi bir sistem üzerinde çalışabilir (hemen hemen hosting hizmeti veren tüm firmaları kapsamaktadır) .

Moodle, modüler bir şekilde tasarlanmış olup pekçok seviyede işlevi ekleme veya kaldırma esnekliğine sahiptir.

Moodle, bir sürümden diğerine çok kolay güncellenebilme özelliğine sahiptir. Bunu kendi içindeki sürüm tanıma mekanizması sayesinde gerçekleştirir. Uyumlu olan veritabanını tanıyarak ilgili veritabanı dosyalarını ve kendisini zamanla onarmaya izin verir.

Moodle, yalnızca bir veritabanına ihtiyaç duyar (gerekliyse bu veritabanını diğer uygulamalarla paylaşabilir).

Moodle, gelişmiş veritabanı soyutlama yeteneği sayesinde pekçok veritabanı yönetim sistemini desteklemektedir (Örneğin, Oracle altında Moodle kurmak isteyebilirsiniz)

Tüm sürümlerde güçlü bir güvenliğe odaklı bir sistemdir. Tüm formlar kontrol edilir, veri geçerliği sağlanır, çerezler şifrelenerek yönetilir vs.Moodle sisteminin eğitimciyi ilgilendiren özellikleri ise şunlardır.Eğitmenler İçin Moodle Özellikleri

Moodle, Sosyal oluşturmacı pedagojiyi (social constructionist pedagogy) benimsemekte olup etkinlik temelli eğitim, kritik yansıma ve hedef temelli eğitim gibi eğitim yöntemlerini desteklemektedir.

Moodle, %100 online sınıflar için uygunluğu yanında yüzyüze eğitim (senkron eğitim) destek amacıyla da kullanılabilir.

Moodle arayüz olarak sadece basit, etkili, uyumlu, düşük teknoloji gerektiren bir internet tarayıcıya ihtiyaç duyar. Bir Internet Explorer, Firefox veya başka bir tarayıcı. Hepsi iş görür.

Kurs listeleri sunucu üzerindeki tüm kursları konuk ya da başka gelişmiş erişim yöntmeleriyle internete sunar.

Google arama motoruna konuk rolüyle girip kurslarınızı indesklemesini sağlayabilirsiniz.

Kurslar kategorilere ayrılıp üzerlerinde arama yapılabilir. Bir Moodle sitesi binlerce kursu içerisinde yönetebilir.

Çoğu metin alanı (kaynaklar, forum iletileri, journal (yazı) girişleri vs içerisindeki WYSIWYG HTML editör ile

düzenlenebilir.

Çoklu-ortam kaynakları (örneğin Youtube videoları, Flash belgeler vs) sistem üzerinde kolaylıkla yönetilebilir.

  • Resmi Web Sitesi
  • " https://egitim.diyanet.gov.tr "    - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı -