loader
Blog

Bulut Diyanet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bulut Diyanet Açık kaynak kodlu sistem olan NextCloud'un Başkanlığımız sunucularında barındırılan ve özelleştirilmiş ismidir. Nextcloud, herhangi bir sunucu üzerinde dosya barındırma/depolama servisi oluşturma imkanı sunan client-server yazılımıdır. Fonksiyon özellikleri açısından Dropbox’a benzeyen Nextcloud ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İsteyen tüm kullanıcılar Nextcloud’u kendi sunucularına kurarak mobil ve PC platformlarından yönetip senkronlayabilecekleri, kullanıma hazır bir bulut depolama alanına sahip olabilirler.

Nextcloud’un en büyük farklılığı bu yazılımın “kendin pişir kendin ye” tarzında oluşu, depolama sisteminizi kendinizin oluşturuyor olmasıdır. Verilerinizi depolamak için bir bulut sunucu ihtiyacı hissediyor ancak diğer Bulut sistemlere güvenmiyorsanız, Nextcloud yazılım paketini kullanarak kendi sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Bu sayede verilerinizin 3. kişilerle paylaşılması ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca NextCloud kullanıcısı olduğunuzda popüler bulut servislerinin aksine sunucu ve dosyalarınız üzerinde tam erişim ve yetki hakkına sahip olacaksınızdır.

NextCloud’da veriler alışılagelmiş biçimde dizin yapılarında barındırılmakta ve ihtiyaç duyulması halinde WebDAV kullanılarak erişilmektedir. Kullanıcıların verileri, aktarım sırasında kriptolanarak transfer edilmektedir. NextCloud’un sunduğu yazılım çeşitliliği sayesinde Windows (Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 ve 10), OS X (10.6 ve sonrası) ve çeşitli Linux dağıtımlarında yerel dosyalar arasında eş zamanlama özelliğinden faydalanılabilir.

Android, iOS ve masaüstü sistemleri için Nextcloud Files istemcileri, kullanıcıların şifrelenmiş bir bağlantı aracılığıyla dosyaları tamamen güvenli bir şekilde senkronize etmelerine ve paylaşmalarına olanak tanır. Mobil istemciler, kullanıcıların çektiği resim ve videoların otomatik yüklenmesini sağlar ve seçilen dosya ve klasörleri senkronize edebilir. İstemciler birden çok hesabı işleyebilir, sunucuda gerçekleşen tüm etkinlikleri gösterebilir ve kullanıcılara yeni paylaşımların kullanılabilirliği gibi yeni olayları bildirebilir.

Nextcloud, Elastik Arama’yı arka uç olarak kullanabilen güçlü bir tam metin arama motoru içerir. Esnek eklenti tabanlı arayüzü dosyaların ötesinde arama yetenekleri sağlar ve Apache Solr gibi diğer arka uç çözümlerini barındırır.

  • Resmi Web Sitesi
  • " https://bulut.diyanet.gov.tr "    - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı -