loader
Blog

SambaBox Kurumsal Dizin Nedir?

SambaBox Türk mühendisleri tarafından Samba4 alt yapısı kullanılarak Linux işletim sistemi üzerinde geliştirilmiş bütünleşik bir aktif dizin uygulamasıdır. İnternete bağlanmayı gerektirmez. Güvenli ağlarda sorunsuz kullanılabilir. Web arayüzü, sistemin her yerden kolay ve güvenli şekilde yönetilebilmesine olanak sağlar.

SambaBox kurumsal dizin çözümü ISO dosyası olarak sunulur, kurulumu oldukça kolaydır. Web arayüzü, sistemin kolay ve güvenli yönetilebilmesine olanak sağlar. Bir dizin sunucusunun tüm bileşenlerini içerisinde barındırır ve bunları optimize edilmiş bir yapılandırma ile kullanıma sunar. SambaBox, Windows, Linux, BSD, macOS işletim sistemleri kullanan istemcilerle uyumlu olarak çalışır. DNS, DHCP, NTP gibi servisleri beraberinde sunar.

SambaBox, açık kaynak kodlu Samba projesindeki paketleri temel alarak geliştirmiş özel bir sürüm ile çalışır. Bu özel sürüm, hem açık kaynak kodlu Samba paketinden daha performanslı hem de tüm istemcilerle sorunsuz çalışması için Türk mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilen kodları barındırır. SambaBox, Windows sistem yönetimine alışık ve bu alışkanlığını değiştirmek istemeyen kullanıcılar için RSAT aracı ile yönetilebilecek biçimde tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Herhangi bir kapalı kaynak kodlu ve yabancı menşeli aktif dizin uygulamasından kullanıcılar hiç fark etmeden SambaBox'a geçilebilir. Ortalama bir geçiş, kurulumlar dahil 30-45 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Geçiş işlemlerinden sonra sistem yöneticileri isterlerse önceden kullandıkları kapalı kaynak kodlu aktif dizin uygulamasıyla SambaBox'ı hibrit olarak kullanmayı sürdürebilir ve emin olduktan sonra yabancı menşeli aktif dizin uygulamalarını tamamen devre dışı bırakabilir.

SambaBox, içerisindeki salt-stack yapısıyla istemciler üzerinde istenilen komut ve betikler çalıştırılıp anında sonuç alınabilecek konfigürasyon yönetim ve orkestrasyon aracını da içinde barındırır.

Mevcutta kullandığınız kapalı kaynak kodlu ve yabancı menşeli aktif dizin ürünlerinden SambaBox'a 4 adımda zahmetsizce geçip güvenliğinizi artırabilir ve maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

1. YÜKLE: SambaBox, tek bir ISO ile 10 dk. içerisinde sanal veya fiziksel ortama kurulabilir.

2. ETKİ ALANINA AL: SambaBox, mevcutta kullandığınız kapalı kaynak kodlu ve yabancı menşeli aktif dizin ürünleriyle kurulmuş ağlara DC olarak dâhil olur.

3. FSMO TAŞI: FSMO rollerini iki tıklama ile SambaBox üzerine taşıyabilirsiniz. Böylece tüm denetimi sağlarsınız.

4. ÖZGÜR OL: Artık bağımlı olmadığınız için önceden kullanmakta olduğunuz kapalı kaynak kodlu ve yabancı menşeli aktif dizin ürünlerini etki alanından tamamen çıkarabilirsiniz.

  • Resmi Web Sitesi
  • - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı -