loader
Blog

Eposta Sunucusu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tamamen ücretsiz olan sürümü ile ülke ekonomimize ciddi katkı sağlayan açık kaynaklı kodlu ZİMBRA nedir? Özellikleri nelerdir? Neden Zimbra kurduk? Bütün bu soruların cevabı aslında tüm açık kaynak kodlu uygulamalarda ortak.

GÜVENLİ

ÜCRETSİZ

KARARLI

BAĞIMSIZ

PERFORMANSLIYabancı menşeli ticari firmanın kendi resmî web sitesinden de açıkça görüleceği gibi bir personel için e-posta hesabının yıllık maliyeti şu an için KDV dâhil 407,76 TL. Bunun Başkanlığımız merkez, yurt dışı ve taşra teşkilatında aktif olarak kullanılan 19.270 adet eposta sayısına çarpımı hesap edildiği zaman ülke ekonomimize sadece eposta sunucusunun yıllık ne kadar katkı sağladığı gayet açıktır. (19.270*407,76= 7.857.535 TL)

Zimbra Linux tabanlı bir mail sunucusudur. Microsoft Exchange ve Lotus Notes gibi email platformlarına alternatif olarak geliştirilmiştir. Linux Hosting ve mail hosting kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kullanıcıların e-posta göndermesini sağlamak ve dışarıdan gelen e-postaları karşı kullanıcıya iletmek üzere tasarlanan gelişmiş ve kolay ara yüze sahip bir MTA'dır. Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan açık kaynak kodlu olması nedeniyle ek modüller başarıyla sisteme dahil edilebilir. Zimbra server, farklı dağıtım listeleri ve yüksek kapasitedeki eposta kutuları oluşturabilir. Ayrıca verimli bir ortak çalışma platformu oluşturabilmektedir. Zimbra e-mail, grup takvimi, paylaşılmış görevler, web üzerinden doküman yönetimi gibi özelliklere sahiptir

• Açık kaynak sistemler olan Linux, Apache Tomcat, Postfix, MySQL, OpenLDAP ile uyumlu olarak çalışır

• SMTP, LMTP,SOAP, XML, IMAP, POP, SMTPS, IMAP, POP3S destekler.

• Kod yapısı olarak Java, JavaScript thinclient, DHTML betimlemeleri kullanabilir.

• Amavisd- Virüs ve spam koruması için geliştirilmiş filtreleme içeriği bulunur.

• Yetkilendirme kontrolünü tek oturumdan gerçekleştirebilme (örneğin, Windows Active Directory ile Alan

Yetkilendirme).

• Mevcut sunucular ve depolama sistemleri ile çalışabilme,

• En son arşivleme çözümlerinin yanı sıra, güncel anti-spam ve anti-virüs denetimini gerçekleştiren bir mimariye sahiptir.

• Postfix MTA, posta yönlendirme, posta geçişi ve eklenti engelleme

• Clam AntiVirus motoru ile e-posta mesajları ve eklerini virüs taramasından geçirir.

• SpamAssassin ve DSPAM, istenmeyen ticari veya zararlı e-postaları (spam), gelişmiş filtreleme özelliği ile engeller.

• Mesajlaşma istemcileri ile olan uyumu; Outlook MAPI, Apple Mail, iCal ve Address Book, Evolution, Thunderbird vb.

Zimbra web, masaüstü ve mobil arayüzleri ile maillerinize kesintisiz bir şekilde erişebilirsiniz.Sadece maillerinize değil, görevlerinize, takviminize, adres defterinize, paylaşımlı dosyalarınıza da tüm bu platformlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Zimbra senkronizasyon ile size gelen bir maili , bilgisayarınızda okuduğunuzda mailinizin kurulu olduğu başka bir cihazda da okunmuş olmaktadır.Ya da iş yerinden göndermiş olduğunuz bir maili evde bilgisayarınızdan baktığınızda gönderilmiş öğeler kutusunda görebilirsiniz.Gelen mailleriniz auto sycn özelliği ile gelen kutunuzda görünmektedir.

Zimbra ile ajandanızı diğer iş arkadaşlarınız ile paylaşabilir, toplantı ve organizasyonlarda ekip arkadaşlarınız ile etkileşim halinde olabilirsiniz. Zimbra'da bir randevu oluşturabilir ve bu randevunuzu açılır hatırlatıcı belirleyebilirsiniz. Zimbra'da, zorunlu yazım denetimini ayarlayabilir, her e-posta gönderilmeden önce yazım hatalarını kontrol edebilirsiniz. Gmail'deki takviminizi Zimbraya senkronize edebilirsiniz.Bir takvimde yaptığınız herhangi bir değişiklik, yeni etkinlikler, etkinliklerde yapılan güncellemeler ve silinmiş etkinlikler dahil olmak üzere diğerine senkronize olur.

Zimbra Mail Sunucusunun Sağladığı Hizmetler;

Mail

Takvim

Adres Defteri

Dosya Paylaşımı

Web Client

Mobil Client

Üçüncü Parti Yazılımlarla Tam Entegrasyon

  • Resmi Web Sitesi
  • " https://posta.diyanet.gov.tr "    - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı -